Ana sayfa Demans Demanslı Hastanın Bakımı ve Tedavisi

Demanslı Hastanın Bakımı ve Tedavisi

0
Demanslı Hastanın Bakımı ve Tedavisi
demans

Bilişsel Fonksiyonların Sürdürülmesine yönelik olarak çevredeki belirsizliğinin azaltılması ve ipuçlarının artırılması gerekmektedir. Bunun için hastaya sakin yaklaşmak, hasta ile etkileşimde kendini tanıtmak, hastaya ismi ile hitap etmek, çevreyi basit ve güzel tutmak, günlük yaşam için düzenli bir plan yaparak hastanın uyumunu kolaylaştırmak, hastanın hatırlamasına ve oryantasyonuna yardımcı resimler, notlar, etiketler, ipuçları kullanmak, çevreyi gözlemesi için pencere kenarında oturmasını sağlamak, iletişimin bir parçası olarak çevresel uyaran vermek önerilmektedir. Fiziksel Güvenliğin Sürdürülmesine yönelik olarak çevrenin kontrolü ve güvenliğinin sağlanması, tedavinin uygun zamanda ve dozda uygulanması ve yanıtının izlenmesi, yemek ısısının kontrolü, maksimum düzeyde bağımsızlık ve özgürlüğe izin verilmesi uygulamalarını gerçekleştirmek gerekmektedir. Bağımsızlık ve özgürlüğün sağlanması için güvenli çevrede dolaşması, kısıtlamaların kullanılmaması ve tanılayıcı etiketler kullanılmalıdır.

Fizyolojik Fonksiyonun Optimal Düzeyde Sürdürülmesine yönelik olarak günlük rutinde anksiyetenin azaltılması, yaşam kalitesinin geliştirilmesi, benliğin olumlu duygularını geliştirilmesi uygulamalarının yapılması beklenmektedir. Bu amaçla hemşire hastayı oryante tutmalı, unutkanlığa karşı sabırlı olmalı, günlük rutini korumalı, hastaya zaman ayırmalı ve dinlemeli, hasta ile konuşmaya istekli olmalı, hastayı geçmişte mutsuz eden durumları önlemeli, hasta ile gerekçeler hakkında konuşmamalı, egzersiz, yürüyüş, televizyon izleme, hafif müzik dinleme gibi aktiviteler için fırsat yaratmalıdır. Ayrıca hemşire; hastaya duyguları olan bir birey olarak davranmalı, hastayı küçümsememeli, anksiyete duygularını konuşmalı, duygularını anlattırmaya cesaretlendirmeli ve gevşeme yöntemlerini öğretmeli, beklenen davranışlarını ödüllendirmelidir. Hastanın Düşüncelerini Çevresi ile Paylaşma Başarısını yaşaması hasta bakım başlıklarından biridir. Bu amaçla hastanın mesajlarının anlaşılmasını sağlayacak sakinlikte olma, sözlü mesajları kısa ve basit tutma, sözsüz mesajları sözlerle kullanma, konuşmada tutarlı olma, basit uygulamaları yazma, hastanın tepkilerini gözleme ve tepki vermese bile konuşma stratejilerini uygulamak gerekmektedir. Hastanın mesajlarını anlatma yeteneğini geliştirmesi için hemşire hataları görmemeli, unutulan kelimeleri söylemeli, sohbet için yeterli zaman ayırmalı, basit cümleleri desteklemeli, konuşma için alternatif yöntem geliştirmelidir.

Günlük Yaşam Aktivitelerinde Maksimum Bağımsızlığın Sağlanması amacıyla günlük aktiviteleri kolaylaştırmak için plan yapılması, bakım aktiviteleri için uygun araçlar kullanılması, işlerin küçük parçalara ayrılması, iş bitene kadar hasta ile birlikte olunması, konfüzyon ya da dikkat eksikliği nedeniyle duraksadığında hatırlatma yapılması, vücut fonksiyonlarının izlenip erken tanı konması, banyo güvenliği için güvenlik önlemleri alınması, hastanın bildik yerleri hatırlaması ve tanıması için resim, fotoğraf, yazı gibi ipuçları yerleştirilmesi, kolay giyilen kıyafetler giydirilmesi, her iki saatte bir tuvalete gitmesi için teşvik edilmesi, yeterli sıvı ve besin alması konusunda desteklenmesi ve akşam saatlerinde sıvı alımının kısıtlanması gibi uygulamalar gerçekleştirilir. Yeterli Beslenmenin Sağlanması amacıyla hastanın kilo izlemi, yeterli ve dengeli diyet almasının sağlanması, kendi kendine yiyemeyen hastanın beslenmesine yardım edilmesi, besleme sırasında kısa hikayeler ile konsantrasyon ve iştah oluşturulması, sakin ve iyi ortam sağlanması ve hastanın istediği-bildiği besinleri yemesinin sağlanması önerilmektedir. Yeterli beslenme için ayrıca ağız bakımı yapılması, sakız çiğnenmesi önerilmektedir. Kişisel Hijyenin Sağlanması için hemşireler hastanın derisini kuru, temiz tutmalı, nemlendirmeli, masaj yapmalı, giysileri temiz tutmalı, saçı haftada iki kez yıkanmalı, tüm tırnakları temiz ve kısa olmalı ve elleri sabun ve su ile yıkanmalıdır. Uyku ve Aktivite Dengesinin Sağlanması amacıyla gece uyaranların azaltılması, gece yeterli aydınlatmanın sağlanması, gece uyanık ise rahatın sağlanması, güvenliği artıracak önlemlerin alınması, kısıtlayıcıların kullanılmasının engellenmesi, aktiviteuyku sürelerinin dengelenmesi, gün içinde uyanık kalmasının sağlanması, egzersiz ve aktivite programlarının eklem hareketliliği için desteklenmesi önerilmektedir.

A home healthcare worker helping a senior man with a walker walking through the front door of his house. The nurse is a mature woman, a Pacific Islander, wearing scrubs.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here